Zamknij

Ulica Roosevelta do wymiany?

16:55, 20.06.2018 | P.K
REKLAMA
Skomentuj

Temat został poruszony podczas prac komisji stałych. Przewodniczący Rady Piotr Kurzyna przekazał radnym, że wniosek wypłynął od mieszkańców miasta, którzy podczas jego dyżurów w urzędzie, zwrócili uwagę na problem. Postanowił wprowadzić to pod dyskusję w momencie, gdy temat podejmowany był przez mieszkańców coraz częściej. W zeszłym roku głośno było w temacie dekomunizacji, która w efekcie spowodowała zmiany nazw ulic Kieniewicza, którą zastąpiono ulicą Poznańską, Żymierskiego zastąpiono ulicą Gdańską, a Kruczkowskiego zmieniono na ulicę Uroczą. Wokół nazwy tej ostatniej odbyło się sporo dyskusji, gdyż dramaturg Kruczkowski zanany był społeczeństwu jako pisarz, a nie działacz polityczny i zbrodniarz. Postać Roosevelta nie znalazła się w sugestiach IPN, ale radni podczas dyskusji wskazywali, że prezydent Roosevelt ma więcej wspólnego z wprowadzeniem w Polsce systemu totalitarnego podczas porozumień jałtańskich niż wiele innych postaci,  które znalazły się na liście historyków z IPN. Aby dokonać zmiany nazwy, rada ma wystąpić do IPN oraz przeprowadzić konsultacje społeczne, aby to mieszkańcy zadecydowali jaką nazwę będzie w przyszłości miała ta ulica. Na razie pojawiają się trzy propozycję, nad którymi mają pochylić się miejscy rajcowie.

Jednym z pomysłów jest kontynuacja nazewnictwa odnoszącego się do miast (Gdańska, Poznańska), jako najbardziej neutralny i nie dzielący zwolenników i przeciwników postaci lub wydarzeń historycznych.

Kolejnym pomysłem jest zmiana jedynie imienia, gdzie Franklin Delano Roosevelt zamieniony będzie na Theodora Roosevelta. Także prezydenta, jednak z wcześniejszego okresu (1901-1909), który otrzymał także Nagrodę Nobla w 1906 roku, między innymi za mediacje pokojowe, w tym te najistotniejsze w wojnie Rosji z Japonią. Jego powiązania z Polską są jednak żadne, bo naszego kraju nie było w tym czasie na mapach świata. Choć wybór taki byłby najmniej kosztowny dla mieszkańców i urzędu.

Dlatego jest jeszcze trzecia propozycja, o którą będą zapewne walczyli zwolennicy Żołnierzy Wyklętych. Batalia o poświęcenie ulicy nazwą Rotmistrza Pileckiego  nie przyniosła efektu w zeszłym roku, a teraz nadarza się ku temu okazja.

P   

 

    

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

karol karol

0 0

nazwijcie manhattan 00:54, 27.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

karolkarol

0 0

manhattan 00:56, 27.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MohammadMohammad

0 0

viagra coupons 16:14, 21.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© jastrowie24.pl | Prawa zastrzeżone