Zamknij

Policja w szkole

09:14, 18.10.2019 P.K Aktualizacja: 09:14, 18.10.2019
Skomentuj

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Złotowie po raz kolejny spotkali się z młodzieżą. Tym razem stróże prawa odwiedzili uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jastrowiu.

Mundurowi podczas prowadzonej prelekcji przekazali młodym ludziom podstawowe informacje dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich oraz przejawów demoralizacji i cyberprzestępczości. Promowali także kampanię o charakterze edukacyjno - profilaktycznym „Narkotyki i dopalacze zabijają”.

Pierwszym z tematów poruszanych podczas spotkania był hejt i mowa nienawiści. Aspirant Sztabowy Alicja Fidler wskazała jego źródła oraz potencjalne skutki dla osób nim dotkniętych. Zwróciła uwagę na pojawienie się w kodeksie karnym przestępstw i wykroczeń kiedyś nieznanych.

Stalking, nękanie, podszywanie się i przejmowanie kont w mediach społecznościowych w celu poniżania i obrażania są zagrożone wysokimi karami i traktowane jak przestępstwa. Należy pamiętać, że anonimowość w sieci jest iluzją. Fakt, że można kogoś obrażać nie stojąc z nim twarzą w twarz i ukrywając się pod nickiem lub avatarem nie znaczy, że taka osoba nie zostanie zidentyfikowana - podkreślał sierżant sztabowy Damian Pachuc. Policja dysponuje odpowiednimi narzędziami pozwalającymi szybko namierzyć internetowych trolli i hejterów. Więc jeśli nie samo poczucie przyzwoitości, to świadomość groźby kary powinna hamować przed "sianiem" hejtu. Bardzo ważne jest także to, by osoby które doznają takiej formy przemocy mówiły o tym, nie zostawały z tym same.

Policjanci w trakcie spotkania przybliżali uczniom takie zagadnienia, jak stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja czy mowa nienawiści. Młodzież mogła się dowiedzieć, w jaki sposób powstają zachowania dyskryminacyjne i jakie rządzą nimi mechanizmy. Głównym celem dialogu policjantów z młodymi ludźmi jest poszerzenie wiedzy o przeciwdziałaniu mowie nienawiści, przemocy wynikającej z nienawiści, nietolerancji oraz kierowania się stereotypami. Kolejnym ważnym punktem prelekcji była odpowiedzialność karna nieletnich za popełnione przez nich czyny czy przejawy demoralizacji. Poruszono temat agresji wśród młodzieży oraz wulgarnego i agresywnego zachowania na terenie szkoły w stosunku do innych uczniów, jak i nauczycieli oraz pracowników szkoły. Mundurowi promowali, także kampanię przygotowaną przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia. Istotą działań jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.

Apelujemy do osób, które mogą mieć kontakt z narkotykami, z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków tzw. dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję.

 

źródło: KPP Złotów

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%