Zamknij

Ulewanie u niemowląt, a refluks ? czym się objawia i jak odróżnić?

13:09, 17.02.2021 P.K Aktualizacja: 13:10, 24.02.2021
Skomentuj

 

Ulewania u niemowląt to częste, wręcz naturalne zjawisko, które nie powinno nas niepokoić. Niestety zdarza się tak, że po nim dziecko sygnalizuje ból i pogorszone samopoczucie. Takie zachowanie może świadczyć o refluksie, który jest chorobą i wymaga leczenia. Jak odróżnić refluks od ulewania?

 

Ulewanie u niemowląt – kiedy to nie problem?

 

Ulewanie pokarmu to do pewnego momentu naturalne zjawisko u większości dzieci. Wynika ono z niedojrzałości układu pokarmowego i zwykle samoczynnie przechodzi około 5 miesiąca życia kiedy dziecko zaczyna jeść w pozycji bardziej spionizowanej. Ulewanie u niemowląt następuje krótko po zakończonym posiłku. Czasem nawet mówi się o tym, że trzeba potrzymać dziecko w pionie do odbicia, przy którym właśnie najczęściej ulewa. Treść wypływająca z buzi malucha jest już lekko nadtrawiona, przez co ma lekko kwaśny zapach i konsystencję twarogu. Jeżeli, mimo ulewania, Twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze i nie daje oznak, że coś jest nie tak, to najprawdopodobniej nie masz się czym martwić. Jego układ pokarmowy z czasem dojrzeje i lepiej będzie sobie radził z trawieniem, a ulewanie po prostu przejdzie.

 

Sposoby na ulewanie

 

Dla dziecka ulewanie jest bezbolesne i właściwe niezauważalne, ale zbyt intensywne dla opiekunów może być problemem ze względu na konieczność częstszych zmian własnych ubrań, czy prania tapicerek w domu. Na szczęście istniej kilka rad, dzięki którym można je nieco zmniejszyć. Po pierwsze po posiłku utrzymuj dziecko przez chwilę w pozycji pionowej. W ten sposób pomożesz grawitacji ściągnąć pokarm niżej. Po dłuższej chwili połóż dziecko do zabawy lub przewijania, czy snu. Po drugie, pilnuj by maluch nie przejadał się. Zbyt duża ilość pokarmu zjadanego naraz to najczęstszy powód intensywnego ulewania. Staraj się też karmić malca nim będzie bardzo wygłodniały. Bobas będzie jadł wtedy dużo łapczywiej i szybciej, połykając przy okazji pęcherzyki powietrza, które będą wzmagać problem. Dodatkowo do samego karmienia układaj dziecko tak, by główka była wyżej niż nóżki i tułów, dzięki czemu pokarm, już w trakcie jedzenie, będzie sprawniej spływał w dół.

 

Refluks, czyli choroba wymagająca leczenia

 

O ile samego ulewania dziecko nie zauważa, to w przypadku refluksu będzie odczuwało spory dyskomfort, podobnie jak osoba z refluksem żołądkowo-jelitowym. W przypadku refluksu niestety nie kończy się na ulewaniu krótko po posiłku. Maluszek gwałtownie wymiotuje zaraz po jedzeniu, ale też pomiędzy posiłkami. Szybko daje się też zaobserwować zmniejszony przyrost masy ciała dziecka, jego niechęć do jedzenia i drażliwość. Objawy nie są jednak ściśle związane tylko z przewodem pokarmowym. Maluch z chorobom żołądkowo-przełykową będzie bardzo kaszlał, a jego oddech z czasem stanie się płytki i świszczący. Diagnostyka refluksu bywa trudna i do ostatecznego potwierdzenia potrzeba szeregu badań. Na szczęście w początkowej fazie może dać się wyciszyć objawy zmieniając dietę dziecka. W takim wypadku lekarz zapewne przepisze specjalne mleko z oznaczeniem AR, które jest gęstsze i łatwiej utrzymuje się w żołądku.

 

 

 

 

 

 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%