Zamknij

Nowe zasady w instalacjach fotowoltaicznych. Szansa dla przedsiębiorców.

09:41, 19.07.2019 P.K Aktualizacja: 16:23, 26.08.2019
Skomentuj

Ustawa ma być poprawiona jeszcze w tym roku. Już 17 lipca 2019 roku nowelizacja ustawy o OZE trafiła do I czytania w komisji sejmowej. Tempo jest naprawdę ekspresowe. 

.  

Szybkie tempo prac

Rada Ministrów 25 czerwca przyjęła zapisy znowelizowanych, aby za chwile zorganizować spotkania grup roboczych składających się z branżowych stowarzyszeń i specjalistów  z rynku OZE oraz przedstawicieli operatorów sieci, 17 lipca nad ustawą prace rozpoczęła Komisja Sejmowa ds. Energii i skarbu Państwa.

Straż pożarna?

Jednym z mocno kontrowersyjnych zapisów dotyczy wymogu opracowania dla instalacji fotowoltaicznych projektów budowlanych, a następnie uzgadniania ich z Państwową Strażą Pożarną. Ma to dotyczyć instalacji o mocy powyżej 6,5 kW. Dziś te przepisy jeszcze nie funkcjonują i prawdopodobnie wielu inwestorów będzie chciało zdążyć z uruchomieniem instalacji przed wejściem ustawy. zapis jest o tyle dziwny, że sama instalacja PV nie powoduje pożarów (stanowi 0,016% pożarów instalacji fotowoltaicznych w Niemczech, czyli mniej niż inne urządzenia elektryczne), ale panele na dachu mogą być utrudnieniem podczas gaszenia pożarów.

Ustawa OZE a przyrost liczby prosumentów

System opustów, obejmuje na dzisiaj jedynie osoby fizycznie, nie prowadzące działalności gospodarczej. Na podstawie nowych zapisów w ustawie o OZE ma się to zmienić. Małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły na tych samych zasadach co osoby fizyczne, korzystać z sieci, jak z magazynu energii i produkować zieloną energię. Energię będą mogły zużywać na bieżąco, a nadmiar oddawać do sieci. Energię zdeponowaną w sieci będą mogły pobierać w okresie roku rozliczeniowego w okresach wzmożonego zapotrzebowania lub w czasie, gdy fotowoltaika nie będzie pracować. Podsumowując, przedsiębiorcy zyskają status prosumenta!

Co więcej, powołując się na zapisy ustawy, jeśli przedsiębiorca posiada już mikroinstalację, będzie miał możliwość – alternatywnie do systemu opustów – sprzedaży energii sprzedawcy zobowiązanego. 

W proponowanych rozwiązaniach stawki w systemie opustów pozostają niezmienione w konsekwencji system opustów jest neutralny z punktu widzenia pomocy publicznej. Podobnie w zakresie sprzedaży energii elektrycznej, ponieważ cena kształtowana jest rynkowo, zatem mechanizm sprzedaży pozostaję także neutralny.

Nowość. spółdzielnie energetyczne!

Dzięki włączeniu do tworzenia nowych zapisów ustawy o OZE Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pojawi się na rynku OZE nowy gracz – spółdzielnie energetyczne! Spółdzielnie energetyczne zmają pomagać rolnikom produkować energię odnawialną.  Będą mogły powstawać na terenach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Takie spółdzielnie energetyczne będą mogły rozliczać się na zasadach prosumenckich, podobnie jak osoby fizyczne, czy małe i średnie przedsiębiorstwa. Jeśli więc prace nad ustawą w Sejmie przebiegną pomyślnie, spółdzielnie zdobędą prawo do korzystania z opustów. Przedsiębiorstwo obrotu wyznaczone przez Prezesa Urzędu Regulacji do pełnienia funkcji sprzedawcy zobowiązanego będzie dokonywać ze spółdzielnią rozliczenia nadwyżek energii elektrycznej wprowadzonej do sieci (wyłącznie) dystrybucyjnej elektroenergetycznej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w celu jej zużycia na potrzeby własne przez spółdzielnię i jej członów, skorygowaną współczynnikiem ilościowym 1 od 0,6 (w przypadku prosumentów stosuje się w zależności od wielkości instalacji współczynniki 0,8 i 0,7).

Aukcje OZE 2019!

Nowela poświęca dużo uwagi zasadom przeprowadza aukcji OZE – reguluje pewne zapisy oraz terminy realizacji przedsięwzięć oraz dopuszcza m.in. jednokrotną aktualizację oferty, która wygrała aukcję. Poza tym, w zakresie aukcji, treść nowelizacji umożliwi przeprowadzenie aukcji OZE w 2019 roku, ponieważ podaje maksymalne ilości i wartości energii z OZE, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w 2019 r.

Realizacja aukcji w bieżącym roku kalendarzowym zakładająca przyrost nowych mocy wytwórczych w wymiarze sumarycznym ponad 3 GW różnych rodzajów OZE (z przeważającym udziałem lądowej energetyki wiatrowej oraz instalacji PV), pozwoli uzyskać roczną produkcję energii elektrycznej w wysokości 9,176 TWh.

 

źródło Globenegria , Rządowe Centrum Informacji

 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%