Zamknij

Cydr – najzdrowszy alkohol

21:40, 28.09.2021 P.K Aktualizacja: 21:41, 28.09.2021
Skomentuj

Wiele osób, które spróbują Cydru naszej produkcji odkrywa, że smak tego trunku można modyfikować na szereg sposobów. Utarte opnie o smaku cydru z marketowej półki, przepełnionego cukrem, psują dostojność tego napoju.

Cydr pozyskujemy oczywiście z dojrzałych najczęściej dziko rosnących jabłek. Może wyglądać zarówno klarownie jak i mętnie, bo to zależne jest od sposobu produkcji. Co do zawartości alkoholu, to może on mieć zarówno 1% jak i ponad 8%. Słodycz cydru powinna być naturalna i przepychać świeżym aromatem. Nie jest łatwym zadaniem uzyskać ten doskonały orzeźwiający smak, który jest jednocześnie słodki, ale i kwaskowy. Zadaniem wspaniale schłodzonego cydru jest ugaszenie pragnienia i chyba nie ma osoby, której kubki smakowe nie zaczną pracować na widok kieliszka z cydrem i lodem, gdzie na szkle pojawia się mgiełka wywołana różnicą temperatur w upalny dzień. Cydr jako produkt winiarski, zdobywa coraz większą popularność i jest ona znacznie większa w Europie niż na innych kontynentach. Największa produkcja jest w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech i Francji, a to chyba Polacy powinni być w tym wyspecjalizowani, bo najlepsze jabłka i najmniej traktowane chemią, rosną właśnie w naszym kraju. Kultura picia Cydru w Polsce sięga XVI wieku, choć masowa produkcja rozpoczęła się w wieku XIX, wcześniej nazywano go jabłecznikiem. W sumie, to pierwsze wzmianki o cydrze sięgają starożytności więc może to był napój bogów? Również w Chinach wytwarzano napoje na wzór cydru jeszcze 2000lat przed naszą erą. Informacje o napoju alkoholowym z jabłek są także w Egipcie, a do Europy przywędrował za sprawą podbojów ludów celtyckich i tam zadomowił się już na dobre. Zapewne jedną z przyczyn popularności cydru są walory zdrowotne. Bez przesady można uznać, że jest jednym z najzdrowszych napojów alkoholowych, choć wiadomo że nie można nadużywać ów trunku, bo wszystko powinno się robić z arystotelesowskim umiarem. Cydr stymuluje produkcję soków żołądkowych, co poprawia trawienie. Ma także działania antybakteryjne. Zawarta w skórce jabłek pektyna, a także spora zawartość błonnika z miąższu pozytywnie wpływa na pracę jelit, oczyszczając je z toksyn. Spora zawartość witaminy C i duża ilość antyoksydantów, ma swoje pozytywne działanie w neutralizacji wolnych rodników, chroniąc przed chorobami takimi jak astma, cukrzyca, schorzenia układu krążenia, czy nawet nowotwory. Kolejne witaminy w jabłkowym cudzie natury, to witamina A, E oraz witaminy z grupy B, a do tego składniki mineralne niezbędne dla naszego ciała żelazo, wapń i sód.

W kuchni można cydr wykorzystywać także jako dodatek, szczególnie ten z lekko kwaskowym posmakiem idealnie komponuje się z dziczyzną, a także wieprzowiną lub cielęciną. Dla miłośników słodkich deserów idealnymi składnikami do kompozycji będzie cynamon lub wanilia.

Nasz Cydr cieszy się sporym uznaniem, co szczególnie cieszy podczas spotkań bezpośrednich na imprezach plenerowych, gdy po spróbowaniu naszego trunku, automatycznie pojawia się na twarzach uśmiech i chęć zakupu kolejnych butelek. Jesteśmy na to gotowi, dlatego zachęcamy do kontaktu bezpośredniego i zamawianie lub rezerwacji wskazanych ilości z najnowszej produkcji.

sprawdź lokalną ofertę na www.cydrowin.pl

 

 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%