Rząd zaproponował konkretne rozwiązania, które mają doprowadzić do obniżenia podatków. Wiemy, na co w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej mogą liczyć Polacy.
Premier Mateusz Morawiecki na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przedstawił założenia tzw. tarczy antyinflacyjnej. Jak tłumaczył to "pierwsza seria" takich działań.
- Dziś proponujemy duży program obniżek podatków, aby zamortyzować skutki inflacji - powiedział.
Plan rządu zakłada obniżkę akcyzy na paliwo, obniżkę podatku VAT na gaz i energię elektryczną, a także dodatek osłonowy dla 5 mln gospodarstw domowych.
W przypadku paliw akcyza ma spaść do minimalnego poziomu.
- Już od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez to, na co państwo ma wpływ - po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE - powiedział Mateusz Morawiecki.
Kiedy zostanie wprowadzona obniżka https://t.co/VCSIkcuPnG. akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE, a więc przed świętami, obowiązująca cena benzyny powinna spaść o 20-30 groszy. pic.twitter.com/0GeuGLh2ZI
— Norbert Maliszewski (@nmaliszewski) November 25, 2021
Co więcej, od 1 stycznia 2022 roku do końca maja paliwa mają zostać zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.
- I także wdrożymy rozwiązania dotyczące opłaty emisyjnej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej, także na pięć miesięcy - powiedział premier.
Morawiecki, stwierdził, że wszystkie działania polskiego rządu doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach ok. 20-30 groszy.
Ponadto zapowiedziana została obniżka VAT na gaz ziemny z 23 na 8 proc. Stawki te będą obowiązywało do 1 stycznia. Tarcza antyinflacyjna zakłada także 0 proc. akcyzy na energię elektryczną i VAT obniżony z 23 do 5 proc.
Dodatek osłonowy natomiast ma dotyczyć 5 mln gospodarstw domowych i będzie wynosił od 400 do 1150 zł w skali roku. Ma być wypłacany w dwóch transzach. To odpowiedź na rosnące ceny żywności.
W tym przypadku jednak rząd nie mógł obniżyć VAT na artykuły spożywcze do 0 proc., bo na to nie zgodziła się Unia Europejska.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz