Zamknij

Rząd ogłosił zmiany w podatkach. Spadną m.in. ceny paliw. Wiemy, o ile

11:09, 25.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Rząd zaproponował konkretne rozwiązania, które mają doprowadzić do obniżenia podatków. Wiemy, na co w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej mogą liczyć Polacy. 

Premier Mateusz Morawiecki na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przedstawił założenia tzw. tarczy antyinflacyjnej. Jak tłumaczył to "pierwsza seria" takich działań. 

- Dziś proponujemy duży program obniżek podatków, aby zamortyzować skutki inflacji - powiedział. 

Plan rządu zakłada obniżkę akcyzy na paliwo, obniżkę podatku VAT na gaz i energię elektryczną, a także dodatek osłonowy dla 5 mln gospodarstw domowych.

W przypadku paliw akcyza ma spaść do minimalnego poziomu. 

- Już od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez to, na co państwo ma wpływ - po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE - powiedział Mateusz Morawiecki.

Co więcej, od 1 stycznia 2022 roku do końca maja paliwa mają zostać zwolnione  z podatku od sprzedaży detalicznej.

- I także wdrożymy rozwiązania dotyczące opłaty emisyjnej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej, także na pięć miesięcy - powiedział premier.

Morawiecki, stwierdził, że wszystkie działania polskiego rządu doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach ok. 20-30 groszy. 

Ponadto zapowiedziana została obniżka VAT na gaz ziemny z 23 na 8 proc. Stawki te będą obowiązywało do 1 stycznia. Tarcza antyinflacyjna zakłada także 0 proc. akcyzy na energię elektryczną i VAT obniżony z 23 do 5 proc.

Dodatek osłonowy natomiast ma dotyczyć 5 mln gospodarstw domowych i będzie wynosił od 400 do 1150 zł w skali roku. Ma być wypłacany w dwóch transzach. To odpowiedź na rosnące ceny żywności. 

W tym przypadku jednak rząd nie mógł obniżyć VAT na artykuły spożywcze do 0 proc., bo na to nie zgodziła się Unia Europejska.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%