Zamknij

W najbliższy wtorek radni zadecydują...

18:16, 25.06.2018 | P.K
REKLAMA
Skomentuj

Sesja absolutoryjna jest tą jedną z najważniejszych w ciągu roku, jednak czerwcowe obrady będą pełne interesujących decyzji.

Wszystko wskazuje na to, że burmistrz Wojtiuk otrzyma absolutorium od radnych, co oznacza, że Rada pozytywnie ocenia wykonanie budżetu i gospodarowanie finansami publicznymi. 

Radni także przyjmą informacje o stanie budynków administrowanych przez ZGM sp. z o.o. Ten zakład, po raz pierwszy podsumował rok jako spółka prawa handlowego. Okazuje się, że decyzja radnych o przekształcenie zakładu budżetowego w spółkę z o o przysporzyła większą transparentność finansową oraz zmniejszenie kosztów funkcjonowania firmy. 

Jednym z tematów wywołujący większe emocje będzie podjęcie uchwały w sprawie ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na terenie gminy i miasta Jastrowie. Oznacza to, że radni podejmą decyzję, która uniemożliwi zakupienie alkoholu w detalu pomiędzy godziną 24:00 , a 6:00.  Podjęta zostanie także uchwała w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy i miasta Jastrowie. Limity ustalone zostaną zarówno na punkty detaliczne, jak i gastronomiczne. Nowe przepisy powodują całkowity zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, ale dzięki  uchwale w sprawie wprowadzenia odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym na terenie gminy, wskazane zostały miejsca, gdzie spożywania alkoholu będzie możliwe.

Radni zajmą się również uchwałą w sprawie wysokości i zasad udzielania oraz rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na terenie gminy. Choć ta uchwała ma charakter kosmetyczny, to wprowadzone zasady pozwolą w głównej mierze premiować mieszkańców gminy.

Gorącą uchwałą ma być także wskazanie maksymalnego uposażenia dla burmistrza. Ma to związek z wprowadzonymi odgórnie przepisami, które minimalizują uposażenia samorządowców. Przepis spowoduje zmniejszenie wynagrodzenia burmistrza Piotra Wojtiuka o prawie  1500 złotych. 

Na koniec radni będą musieli wskazać nowego przewodniczącego komisji rewizyjnej. Mimo, że do końca kadencji zostało już niewiele czasu, to zdecydowano się uzupełnić wakat po Januszu Siwaku, który ustąpił z tego stanowiska po perturbacjach z radnym Ryszardem Królem. Także rozpoznana  ma być uchwała o zmianę w składzie komisji rewizyjnej, radny Krzysztof Nagórski chce wstąpić do komisji rewizyjnej jako przedstawiciel klubu Jastrowie 2014, Część radnych widzi tutaj kolizję prawną , gdyż Bogdan Osiński (także członek klubu Jastrowie 2014) zasiada w komisji rewizyjnej jako przewodniczący komisji oświaty, co powinno spełniać wymóg ustawodawcy o uczestniczeniu klubów radnych w pracach komisji rewizyjnej.    

p

 

(P.K)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© jastrowie24.pl | Prawa zastrzeżone