Zamknij

Czy szkoła w Jastrowiu zostanie uratowana?

00:41, 20.10.2019 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Batalia o szkołę ponadpodstawową w Jastrowiu trwa. Po słowach starosty podczas ostatniego spotkania, prawdopodobnie coś drgnie, do przodu.

Spotkanie, które odbyło się 18 października, zostało zainicjowane przez jastrowską gminę. Uczestniczyli w nim zarówno zaproszony Starosta Złotowski Ryszard Goławski, Burmistrz Gminy i Miasta Jastrowie Piotr Wojtiuk jako gospodarz wraz z Zastępca Burmistrza Agnieszka Głyżewska-Klofik, oraz dyrektorzy placówek oświatowych i radni miejscy i powiatowi. Starosta wraz z burmistrzem przedstawili możliwości i zasady, na których miałoby odbyć się przejęcie szkoły między jednostkami samorządowymi, Podkreślano nie tylko zyski społeczne, które są znaczące podczas przejęciu placówki, ale także koszty finansowe, jakie wystąpić mogą i to dosyć znaczące, które spadną na gminę Jastrowie. To może wiązać się ze zmniejszonymi inwestycjami, bo już dziś subwencja oświatowa w placówkach gminnych jest niewystarczająca.

Starosta Ryszard Goławski przedstawił radnym propozycję o nieodpłatnym przekazaniu na rzecz gminy budynku szkoły wraz z terenem okalającym szkołę. Jednak nieoficjalnie wiadomo, że w związku z realizacją przebudowy drogi Brzeźnica-Sypniewo, będzie liczył na udział finansowy gminy choćby  w 10% wartości tej inwestycji. Są szanse na rozwój oświaty lokalnej, dodatkowe dofinansowania na tworzone szkoły zawodowe jest możliwe  ze środków zewnętrznych. Gmina Jastrowie spróbuje z nich skorzystać. Sukces rozwoju szkoły ponadpodstawowej będzie możliwy głównie dzięki zaangażowaniu wielu środowisk, co podkreślano podczas spotkania wielokrotnie. W projekcie powinna uczestniczyć nie tylko gmina, ale także nauczyciele, przedsiębiorcy prowadzący praktyki, a także lokalne społeczeństwo. Decyzja o dalszych losach szkoły zostanie podjęta już podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, ten organ bowiem musi podjąć uchwałę intencyjną, a także powiat musi wówczas podjąć stosowne kroki, aby od września 2020roku, zmienił się organ prowadzący placówkę.

 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

NauczycielNauczyciel

7 2

Tylko czy na pewno macie pomysły? Zobaczymy po efektach. Zmarnowana historia szkoły. Kiedyś ludzie przyjeżdżali z Wałcza,Piły. Dziś komunikacja jest mniejszym problemem więc o co chodzi? 17:52, 20.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tedetede

6 0

W końcu coś się dzieje. Brawo. 19:04, 20.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz