Zamknij

Dioda LED - budowa i działanie

10:11, 09.01.2020 | P.K
REKLAMA
Skomentuj

Diody LED uznawane są za nowoczesne, energooszczędne i ekologiczne rozwiązanie w zakresie oświetlenia. O ich rosnącej popularności decydują przede wszystkim bardzo długa żywotność, odporność na uszkodzenia i niskie zużycie energii elektrycznej. Nie bez znaczenia są także niewielkie rozmiary oraz jakość światła. Takie parametry możliwe są do uzyskania dzięki określonym rozwiązaniom technicznym. Jak zatem zbudowana jest dioda i w jaki sposób działa?

 

Z jakich elementów składa się dioda LED?

Technologia ledowa oparta jest na zjawisku tzw. elektroluminescencji. W dużym uproszczeniu jest to emisja fal świetlnych przez ciała stałe lub gazy pod wpływem przepływającego przez nie prądu elektrycznego. W diodzie LED energia przetwarzana jest przez chip półprzewodnikowy, który wykonany jest z kryształów krzemowych z różnymi domieszkami. Dzięki zastosowaniu odbłyśnika światło wydostaje się na zewnątrz. Proces ten wykorzystano także w świetlówkach jarzeniowych z tym, że w ich przypadku nośnikiem energii jest gaz, zazwyczaj argon. Bazą diody LED są dwie nóżki, jedna będąca anodą, a druga katodą, które zabezpieczone są od dołu kołnierzem bazowym. Całość zamknięta jest w przezroczystej obudowie wykonanej z żywicy.

 

Dlaczego oświetlenie ledowe jest tak popularne?

Szereg korzyści jakie daje zastosowanie diod LED sprawia, że są one coraz częściej spotykane. Przemawia za tym żywotność, która jest nawet kilkanaście razy dłuższa niż w przypadku tradycyjnego oświetlenia oraz niski pobór energii. Diody LED pracują przy bardzo niskim napięciu co poprawia bezpieczeństwo poprzez zmniejszenie ryzyka porażenia. Dodatkowo oświetlenie ledowe nie emituje ciepła, co jest dużą wadą w przypadku tradycyjnych żarówek żarnikowych. Ważną zaletą decydującą o wielu możliwościach zostawania tego typu oświetlenia są niewielkie rozmiary. Dzięki temu można je zamontować wewnątrz niewielkich urządzeń, oświetlenia choinkowego czy w wielu innych trudno dostępnych miejscach. Oświetlenie LED zarówno w formie diod, świetlówek czy tub znajdziemy na https://sklep.elektrospark.pl/oswietlenie-led,6166.html

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© jastrowie24.pl | Prawa zastrzeżone