Zamknij

Rokitnik - bomba witaminowa z którą warto się zaprzyjaźnić

13:02, 24.02.2021 P.K Aktualizacja: 11:05, 25.02.2021
Skomentuj

 

Rokitnik to dość pospolita roślina na terenie naszego kraju, która jednak w jakiś sposób nie jest nam znana ze swoich prozdrowotnych właściwości. W krajach Tybetu ten krzew już w VII w. ten krzew był ceniony wśród medyków i zielarzy. Jakie właściwości ma rokitnik i w czym może Ci pomóc?

 

Co znajdziemy w rokitniku?

 

W rokitniku odkryto ok. 200 biochemicznie aktywnych substancji, które mogą korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Głównym powodem, dla którego zaczęto go tak cenić jest jedno z wyższych, naturalnie występujących stężeń witaminy C. Oprócz niej znajdziemy też witaminy A, E, D, K, P i większość z grupy B. Do tego jest cennym źródłem karotenoidów, boru, krzemu, fosforu i manganu. Zawarte w rokitniku antyoksydanty i rutyna podnoszą odporność i pomagają zachować młody wygląd.

 

Rokitnik zwyczajni nie jest taki zwyczajny

 

Na terenach Polski rokitnik dziko porasta głównie wybrzeże Bałtyku, ale spotkać go też możesz w wielu parkach i ogrodach na terenie całego kraju. Choć nazwa łatwo zapada w pamięć i na 100% widziałeś już tę roślinę, to niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Krzew ten dorasta do 6 m. wysokości i ma drobne, wąskie, podłużne liście oraz owoce w kształcie małych, pomarańczowych kuleczek. Uprawa rokitnika nie jest wymagająca. Roślina świetnie radzi sobie nawet na bardzo ubogich glebach i dobrze znosi wiatr i mróz.

 

Na co pomoże rokitnik?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Owoce z rokitnika w formie musi, czy wyciągu z nich pomogą w leczeniu ran i zmian skórnych. Owoce bogate są w substancje antyseptyczne i przeciwutleniające, co ma bardzo duże znaczenie podczas całego procesu gojenia się tkanek.
  • Wywar z liści rokitnika pomoże wyregulować pracę przewodu pokarmowego poprzez łagodzenie i przyspieszenie procesu trawienia. W przypadku problemów z przewodem pokarmowym warto jednak zasięgnąć porady lekarza. Działanie jest na tyle silne i zauważalne, że często nie zaleca się go w schorzeniach przebiegających z biegunkami, wrzodami, czy chorobach zapalnych wątroby i trzustki. Niektórzy twierdzą, że rokitnik pobudza apetyt, szczególnie u osób starszych i osłabionych.
  • Wywar z liści i owoców będzie miał silne działanie przeciwbólowe, które docenię chorzy na reumatyzm i zmagający się sezonowymi przeziębieniami. U tych pierwszych złagodzi on bóle stawowe i stany zapalne, a u tych drugich zmniejszy ból gardła i pomoże w suchym kaszlu, choć w tym celu warto go połączyć z miodem.
  • Dzięki wielu związkom antyoksydacyjnym, przeciebakteryjnym i przeciwwirusowym, a także bogactwu witamin, jego stosowanie zaleca się w wielu chorobach przewlekłych i uporczywych stanach zapalnych, a także w celu regulacji ciśnienia krwi i obniżenia poziomu cholesterolu.
  • Zewnętrzne stosowanie rokitnika w formie wcierki lub maseczki poleca się w celu regeneracji włosów i skóry głowy. Dzięki takim odżywczym zabiegom odzyskają one swój blask i elastyczność.

 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%