Zamknij
REKLAMA

Co warto wiedzieć o instalacjach fotowoltaicznych?

14:38, 28.09.2021 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Ostatnie lata pokazują, że nasi rodacy coraz częściej myślą nad odnawialnymi źródłami energii. Wystarczy przejechać przez jedną większa wieś, by zobaczyć świecące się na dachach, odwrócone ku słońcu panele fotowoltaiczne. Nic w tym dziwnego – znaczna oszczędność pieniędzy w przypadku rachunków za prąd oraz ściągnięcie z barków środowiska ogromnego ciężaru, jakim są spaliny oraz wszelkie zanieczyszczenia z tytułu spalania węgla w elektrowniach. Czy można sobie w jakiś sposób pomóc finansowo podczas planowania fotowoltaiki oraz z czym się je to konkretne odnawialne źródło energii?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to sposób na przetwarzanie światła słonecznego w prawdziwą energię elektryczną. W ten właśnie niecodzienny i niezwykle innowacyjny sposób powstaje prąd, który może zasilać wszystkie urządzenie elektryczne w naszym domu, oczywiście o ile zostanie przetransportowany przez inwerter.

Każda, nawet najmniejsza instalacja fotowoltaiczna wymaga skorzystania z takich urządzeń, jak moduły fotowoltaiczne, kontrolery napięcia, inwertery, akumulatory, centralę komunikacyjną, wyświetlacze danych oraz specjalne systemy montażowe. Poszczególny panele fotowoltaiczne tworzone są z ogniw krzemowych, które charakteryzują się strukturą polikrystaliczną i monokrystaliczną. Ogniwa polikrystaliczne mają sprawność na poziomie 18%, z kolei te drugie mogą pochwalić się sprawnością na poziomie aż 22%.

Jakie dotacje można wziąć na montaż fotowoltaiki?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest niemała. Nic więc dziwnego, że spora liczba osób poszukuje jakiejkolwiek pomocy finansowej. Nie każdy chce decydować się od razu na kredyt w banku, zwłaszcza, że nie każdy jest w stanie pochwalić się odpowiednią zdolnością kredytową. Z tego też powodu znaczna liczba osób chętnie korzysta z dotacji i dofinansowań, które są w stanie pomniejszyć niektóre koszty.

Fotowoltaika dotacje to jeden z wielu pomysłów naszego rządu, który pozytywnie wpływa na ilość instalacji fotowoltaicznych, które już zdążyły pojawić się w Polsce oraz na te, które dopiero się pojawiają. Pomoc z programu Mój Prąd to obecnie ok. 3000 zł, jednak i choć wydaje się to niewiele, niektórym może znacznie ułatwić podjęcie decyzji o instalacji fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne to obecnie doskonała inwestycja w przyszłość. Dzięki nim znacznie zmniejszysz kwoty na rachunkach za energię elektryczną, a ponadto przyczynisz się do zmian w środowisku naturalnym na lepsze. Jest to niezwykle istotne w szerszym znaczeniu – warto odchodzić od energii węglowej przez wzgląd na nasze dzieci i przyszłość planety.

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%