Zamknij
REKLAMA

"Mamy zenit napięcia". Liberadzki o sytuacji na granicy z Białorusią

12:30, 16.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

- To nie jest konflikt Polska - migranci, jest on znacznie szerszy. To konflikt Polska - Białoruś wspierana przez Rosję. Niewykluczone przy tym, że Rosja ma zamiary interwencji na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki.

Wzrasta presja migracyjna przy granicy z Białorusią. W ostatnich dniach dochodzi do coraz poważniejszych incydentów - oślepiania służb laserami, rozpylania gazu łzawiącegoa nawet atakowania polskich funkcjonariuszy i obrzucania ich kamieniami.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 sytuacja jest ekstremalnie poważna. - Nie do przyjęcia jest, jeśli państwo inspiruje do siłowego przekraczania granicy. Linię graniczną przekraczają też białoruscy żołnierze. Jest to o tyle niebezpieczne, że nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do pierwszego, niepotrzebnego wystrzału. Niejako spotykają się dwa światy. Nieprzewidywalny z tamtej strony granicy i nasz świat, który kieruje się zasadami i procedurami. W każdej chwili może wybuchnąć konflikt militarny. Mamy zenit napięcia - powiedział Bogusław Liberadzki. 

Europoseł Lewicy podkreślił, że Polska, Litwa i Łotwa powinny jak najszybciej wystąpić o uruchomienie art. 4 NATO ws. wzajemnych konsultacji. - Nigdy nie wiadomo, czy nie będzie potrzebne użycie artykułu 5. Cieszy mnie to, że konflikt został nareszcie umiędzynarodowiony. To nie jest konflikt Polska - migranci, jest on znacznie szerszy. To konflikt Polska - Białoruś wspierana przez Rosję. Niewykluczone przy tym, że Rosja ma zamiary interwencji na Ukrainie. Po naszej stronie powinna stanąć cała wspólnota gospodarcza, społeczna i polityczna, jaką jest UE, i wspólnota militarna, czyli NATO. Z całą siłą powinniśmy zademonstrować naszą gotowość. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Żeby po tamtej stronie była jasność - powiedział Liberadzki.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%