Zamknij

Batony energetyczne - czy warto je stosować?

14.29, 19.01.2023 . Aktualizacja: 14.36, 19.01.2023
REKLAMA

Batony energetyczne często są utożsamiane z batonami proteinowymi, czy też dietetycznymi i odwrotnie. Jednak warto odpowiednio je rozróżniać, ponieważ mają one nieco inne zadania oraz właściwości, a wszystko z uwagi na skład. Co więcej, to właśnie skład może być jedynym elementem, który pozwoli je rozróżnić, ponieważ obecnie opakowania wszelkiego rodzaju produktów często po prostu zlewają się na półkach sklepowych. Jednak jak jest w przypadku batonów energetycznych? Batony energetyczne to przede wszystkim odpowiednia dawka energii, która może być szczególnie istotna dla osób aktywnych fizycznie. Nie jest tajemnicą, że żyjemy w coraz większym biegu, w którym czasami trudno o odpoczynek, czy też dostarczenie wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, na potrzeby przeprowadzenia intensywnego treningu. Wtedy pojawia się baton energetyczny. Poręczna przekąska, którą można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie, a dzięki jej składowi, otrzymamy odpowiednią dawkę energii.

 

Batony energetyczne i ich właściwości

Batony energetyczne przede wszystkim dostarczają energii organizmowi, stąd też ich nazwa. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu składowi batonu, który opiera się przede wszystkim na węglowodanach oraz tłuszczach. Natomiast te, są niezbędnym swego rodzaju paliwem dla mięśni, szczególnie podczas wykonywania aktywności fizycznej i to właśnie z tego powodu batony energetyczne są zalecane głównie sportowcom. Jednak dlaczego jest to tak istotne i po co w ogóle sięgać po batony energetyczne?

Wszystko z uwagi na fakt, że organizm podczas jednej godziny treningu, w zależności od określonej aktywności, potrzebuje dodatkowej podaży węglowodanów, których wartość wynosi nawet 100g. Oczywiście można odpowiednio zaplanować dietę tak, aby np. w dzień treningu spożyć określoną ilość węglowodanów więcej przed treningiem, ale w wielu sytuacjach jest to po prostu niemożliwe. Właśnie wtedy warto sięgać po batony energetyczne, takie jak np. te od firmy Fitness Authority, której oferta znajduje się m.in. w sklepie SFD i obejmuje zdecydowanie więcej produktów, którym warto się przyjrzeć. Warto jednak pamiętać, że przygotowanie np. odżywki białkowej nie musi pochłaniać wiele czasu, a dostarczyć może zdecydowanie lepszych i większych dawek określonych wartości odżywczych. Stąd też warto także rozważyć tego rodzaju wsparcie dla organizmu.

Kto szczególnie powinien zainteresować się batonami energetycznymi?

Oczywiście częściowo ta odpowiedź już jest powyżej - batony energetyczne są przeznaczone dla osób aktywnych fizycznie. Jednak taka odpowiedź wciąż może budzić wiele wątpliwości, czy też jeszcze więcej pytań. Każda sytuacja jest inna w przypadku stosowania wszelkiego rodzaju “wspomagaczy” w postaci odżywek, suplementów, czy też właśnie batonów energetycznych. To powoduje, że warto wskazać grupy osób, które szczególnie powinny rozważyć spożywanie batonów energetycznych w swojej sytuacji.

Przede wszystkim, bez względu na to, czy Twoim celem jest zbudowanie masy mięśniowej, czy też zrzucenie kilku zbędnych kilogramów - możesz stosować batony energetyczne. Wystarczy odpowiednio liczyć spożywane kalorie w ciągu dnia i trzymać się określonego celu. Jednak batony energetyczne są szczególnie zalecane osobom, które trenują szeroko rozumiany sporty drużynowe (piłka nożna, ręczna, koszykówka, siatkówka), sporty walki oraz sporty wytrzymałościowe. Z resztą wystarczy zaobserwować, że faktycznie osoby ze świata tych dyscyplin faktycznie spożywają batony energetyczne, nie tylko przed treningiem lub zawodami, ale także np. w czasie trwania przerwy itp.

Oczywiście batony energetyczne mogą być dobrym sposobem na nagły zastrzyk energii, jednak nie mogą i nie są w stanie być głównym źródłem energii na cały dzień, nawet gdy ogranicza się węglowodany w swojej diecie z przyczyn zdrowotnych. W zależności od sytuacji, warto stosować także inne odżywki i suplementy diety, które mogą spełniać podobną formę wsparcia, co baton energetyczny. Szeroką oraz bogatą ofertę z zakresu wszelkiego rodzaju suplementów i odżywek, może się pochwalić m.in. sklep SFD - warto przyjrzeć się jej dokładniej, szczególnie gdy ma się problemy z odpowiednim zbilansowaniem swojej diety.

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%