Jest nas coraz mniej. Tendencja taka jest ogólna, bo zarówno w Polsce, Wielkopolsce jak i powiecie złotowskim, jednak w statystykach Jastrowie wypada naprawdę słabo. Widoczne jest wyraźne zmniejszenie ilości ludności z gminy,
Udział młodych mieszkańców w wieku produkcyjnym i najbardziej kreatywnym w stosunku do wszystkich mieszkańców jest zatrważający. Mieszkańcy gminy Jastrowie między 25 a 34 rokiem życia, powinni stanowić główną siłę napędową rozwoju ekonomicznego jednostki samorządowej. Patrząc na statystyki z lat 2018-2022, zawarte w opracowaniu, wskazują, że wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 77% i jest zdecydowanie niższy od średniej w powiecie - 85%. Można więc uznać, że ciągniemy średnią mocno w dół. Wynik w województwie wynosi 90%, co także nie jest optymistyczne.Mimo, że zmniejsza się w Jastrowiu udział ludzi młodych, to „senioralne obciążenie demograficzne” jest znacząco wyższe niż średnia ogólna. Jastrowia ma podobną wartość co cały powiat złotowski i wynosi 122%. W województwie ten wskaźnik jest mniejszy i wynosi 114%.
Poniższa tabela przedstawia wskaźnik demograficzny dla Jastrowia, gdzie porównać można ilość osób w wieku produkcyjnym, w stosunku do osób w wieku poprodukcyjnym.Wielkopolska Akademia Nauki i Rozwoju w Programie Ochrony Środowiska, stworzyła te dane na podstawie statystyk z GUS
Jak w tym wypadku ma rozwijać się Jastrowie i stawiać zakłady produkcyjne, gdy brakuje ludzi do pracy? Brak pewnej strategii i pomysłu na zniwelowanie drastycznego odpływu młodych ludzi z gminy Jastrowie będzie widoczne już za kilka lat. Idealne położenie Jastrowia jest wykorzystane w sposób niewystarczający i trudno temu zaprzeczyć.
Firmy logistyczna, która ulokowała się w gminie, jest tutaj głównie ze względów geograficznych. Należy więc zadać pytanie, dlaczego tylko ta jedna? Co zrobiła gmina, burmistrz, wraz ze swoimi radnymi, aby Jastrowie mocno inwestowało właśnie w rozwój logistyki i firm transportowych?
Chyba, że do szczytnych zadań dodamy podniesienie podatków od środków transportu. Trudno dopatrzyć się pozytywnych działań, a demografia jest niemiłosierna. Logistyka nie potrzebuje wielu rąk do pracy, ale wykorzystując spore powierzchnie magazynowe daje duże dochody do miejskiej kasy w podatkach. Bo nie chodzi o ich wielkość, ale o ilość. Według danych GUS, w 2022 roku udział osób bezrobotnych w liczbie ludności w wieku produkcyjnym w gminie Jastrowie wynosił tylko 5,3%. Co i tak w porównaniu ze średnią w powiecie złotowskim (3,9%) lub województwie (2,2%) nie jest wartością do dumy. Ludzi do pracy zatem zabraknie, bo tych, co mogą pracować, jest po prostu coraz mniej.
pk
Kom22:25, 25.02.2024
2 0
No to mamy dno. Dziękujemy rządzący za ściemnianie